Sery

Na początek serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy kiedykolwiek do nas dotarli i jeszcze dotrą!
Dziękujemy wszystkim zainteresowanym, odważnym, miłym i źyczliwym klientom i gościom, którzy zechcieli skosztować naszych serów i podzielić się nimi z przyjacióŁmi i znajomymi.
Dzięki temu nasze sery są znane i lubiane w całej Polsce i nie tylko. Przysparza nam to klientów, pozwala przetrwać w tej położonej na uboczu wiejskiej okolicy i motywuje do pracy.

Wyrób serów

Kto chce mieć zadowolonych klientów, potrzebuje smacznych serów. Produkcja sera zaczyna się na łąkach, pastwiskach i polach. Dobra, ekologiczna, urozmaicona i bogata w naturalne składniki karma to podstawa dobrego sera.

Na jego smak mają też wpływ pora roku, klimat, pogoda... i oczywiście gatunek i rasa producentek mleka. U nas są to zadowolone i zdrowe krowy i kozy, które żywią się dobrą karma i produkują z niej szczególnie smaczne i bogate w składniki odżywcze mleko.
Nasze zwierzęta dojone są ręcznie 2 razy dziennie. Z wdzięcznością przyjmujemy ich dary, dbając też o higienę podczas dojenia. Świeże mleko jest filtrowane, chłodzone, a potem przechodzi proces obróbki właściwy dla danego rodzaju sera.

Przez pierwsze 3 lata wytwarzaliśmy sery tylko z koziego mleka, głównie sery świeże. Dopiero od roku 1996/97 rozpoczęliśmy dodatkowo hodowlę krów i produkcję serów twardych i półtwardych metodą stosowaną w Alpach.
Na szczęście nigdy nie brakowało nam klientów, zdarza się natomiast, że nie starcza sera. Rozmiary piwnicy do składowania serów i naczyń stosowanych przy ich produkcji, jak też pogodowo uwarunkowana niewielka ilość pożywienia dla zwierząt sprawiają, że jesteśmy w stanie wyprodukować nie więcej niż 1-1,5 tony.

Nasze sery

Ser twardy i półtwardy:
Ten rodzaj sera pełnotłustego produkowany jest z mieszanki nie pasteryzowanego mleka koziego i krowiego. Zdarza się ,że sery te, w zależności od roku lub pory roku, powstają w całości z mleka koziego (bardzo rzadko) lub z krowiego (ostatnie sery jesienne). Przeciętnie jest to jednak 1/4 do 1/3 mleka koziego. Prawie każdy ser ma swój charakterystyczny smak i konsystencję. Pomimo to mają wspólne specyficzne cechy charakterystyczne dla sera Bachanowskiego.
Mają konsystencję i smak od łagodnego, miękkiego tylżyckiego/Vacharin przez pikantny Gruyere/ser alpejski po twardy, specjalnie aromatyzowany parmezan/Sbrinz. Kręgi ważą po 3-3,7 kg. Ser ten musi dojrzewać co najmniej 7 tygodni. Właściwą dojrzałość osiąga on jednak dopiero po 3-6 miesiącach, a twarde sery potrzebują na to 6-12 miesięcy.

Ponieważ nasze sery dojrzałe mogą długo leżeć, możemy je też wysyłać klientom (z Polski, Niemiec, Szwajcarii).

Mozarella Bachanowski:
Jest to łagodny i lekko solony pełnotłusty ser świeży, który można przechowywać w lodówce bez opakowania przez kilka tygodni. Także ten ser wytwarzany jest z mieszanki mleka koziego i krowiego. Ma szerokie zastosowanie w kuchni, zarówno na zimno jak i do potraw gorących: pieczony, smażony, topiony, przyprawiany według uznania lub po prostu surowy, nadaje się do jedzenia z frytkami, do zup, warzyw i chleba. Jest szczególnym przysmakiem dla koneserów, smakoszy produktów naturalnych i wegetarian. W sezonie, kiedy jest dużo pracy i turystów, produkujemy prawie wyłącznie ten typ sera.

Świeży ser kozie:
W 100% z koziego mleka. Ten typ miękkiego, dającego się rozsmarować sera produkujemy głównie w sezonie turystycznym-od maja do września lub na zamówienie. Lekko go solimy i dodajemy czosnek, zioła i przyprawy. Najlepiej smakuje po prostu na chlebie.
Oprócz serów produkujemy też ekologiczny pełnotłusty jogurt naturalny z czystego mleka krowiego, sprzedajemy go okazjonalnie lub na zamówienie.
Większość produkowanego przez nas sera sprzedajemy w naszym gospodarstwie. Jeśli warunki pozwalają (czas, zapasy sera itp.), wysyłamy go też pocztą. Zamawiać można pisemnie mailem lub telefonicznie. Sery wysyłamy po wpłynięciu należności na nasze konto. Stałym klientom wysyłamy przesyłki za pobraniem, albo na rachunek. Ceny przy dostawach za granicę uzgadniane są indywidualnie.

Wiecej informacji...